5 najlepszych benefitów w firmie produkcyjnej

Tworzenie koszyka benefitów to trudne wyzwanie. Możliwości jest mnóstwo, a fundusze ograniczone. By benefit pracowniczy odpowiednio spełniał swoje funkcje i przede wszystkim owocował większą satysfakcją pracowników, powinien być dopasowany do potrzeb i charakteru firmy. W tym tekście chcemy ułatwić wybór działom HR dużych zakładów, prezentując 5 benefitów, które najlepiej wpiszą się w oczekiwania pracowników produkcji.

Opieka medyczna

Opieka medyczna to jeden z najpopularniejszych benefitów oferowanych przez pracodawców w Polsce. Dlaczego będzie szczególnie cenny dla pracowników produkcji? Praca w dużym zakładzie lub fabryce to spore wyzwanie, w które często wpisane jest spędzanie wielu godzin w jednej pozycji przy taśmie lub wręcz przeciwnie — pokonywanie wielu kilometrów pomiędzy halami i magazynami. Praca o takim charakterze bywa obciążająca dla zdrowia, dlatego każdy pracownik produkcji z pewnością doceni pakiet medyczny, który umożliwi mu łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów oraz fizjoterapeutów. Opieka medyczna jest pożądane przez pracowników również dlatego, że za opłatą kilkudziesięciu złotych można objąć nią także członków rodziny.

Dofinansowanie zajęć sportowych

Nie dajmy się zwieść mitom, że obciążająca fizycznie praca skutecznie zniechęca do wszelkich aktywności ruchowych. W rzeczywistości pracownicy produkcji doskonale wiedzą, jak istotne jest utrzymanie dobrej formy. Regularne ćwiczenia odgrywają bardzo istotną rolę w kształtowaniu kondycji i wytrzymałości organizmu. Istnieje też wiele form aktywności (np. pływanie czy stretching), które pomagają w rozluźnieniu przeciążanych mięśni czy obolałych pleców.

Ubezpieczenie zdrowia i życia

Zakład produkcyjny jest specyficznym środowiskiem pracy obfitującym w czynniki zagrożenia zdrowia. Stale pracujące maszyny przemysłowe, substancje chemiczne o szkodliwym wpływie na ludzki organizm, wszechobecne kable z płynącym w nich prądem — to tylko niektóre pułapki czyhające na osoby pracujące w środowisku produkcyjnym. Oczywiście normy i przepisy BHP mają za zadanie chronić zdrowie pracowników oraz minimalizować prawdopodobieństwo wypadków. Jednak firmowe ubezpieczenie stanowi bardzo wartościowy benefit, który zapewnia spokojną głowę i poczucie, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia można liczyć na odszkodowanie.

Szkolenia językowe

Znajomość języków obcych zawsze otwiera nowe możliwości. Wiele firm produkcyjnych działa na arenie międzynarodowej. Komunikatywna znajomość języków obcych ma liczne zastosowania — pozwala na swobodne czytanie dokumentacji zagranicznych sprzętów bądź dotarcie do branżowych informacji na portalach obcojęzycznych. Firmy chętnie inwestują w szkolenia językowe dla swoich zespołów, ponieważ korzyść z takiego benefitu jest obopólna — pracownik poszerza horyzonty i możliwości, a pracodawca zyskuje kadrę z większymi kompetencjami.

Benefit lunchowy

Bardzo dobrym pomysłem na benefit w firmie produkcyjnej jest dofinansowanie posiłków dla pracowników. Obiady współfinansowane przez pracodawcę są cenne dla załogi z kilku powodów. Po pierwsze osoby zatrudnione w dużych zakładach (z oczywistych przyczyn) rzadziej mogą pracować zdalnie i spędzają dużo czasu w miejscu pracy (zmiany powyżej ośmiu godzin). W takiej sytuacji możliwość zjedzenia pełnowartościowego dania ma duże znaczenie. Po drugie wybrane rozwiązania żywieniowe (np. Lunchspot)  pozwalają za pomocą aplikacji zamówić różnorodne posiłki na dowóz, a następnie odebrać je o konkretnej godzinie na terenie zakładu pracy. To wygoda i oszczędność czasu, który pracownik może przeznaczyć na szybką regenerację w trakcie przerwy czy rozmowę z resztą załogi. Dobrze wybrany benefit jedzeniowy może również przynieść wiele korzyści samej firmie (przeczytasz o nich tutaj i w naszym artykule).

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dał ci pewien ogląd na to, jakie benefity warto wdrożyć w produkcyjnym środowisku pracy. Pamiętaj, że jest on istotnym narzędziem w kształtowaniu wizerunku dobrego pracodawcy, a odpowiednio dobrany może nieść wartość nie tylko dla pracowników, ale także dla firmy. Kluczową kwestię stanowi dobór pakietu benefitów do potrzeb całego przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wiele może zmienić benefit w zakładzie produkcyjnym, skontaktuj się z nami — chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.