Kwestią, która spędza sen z powiek wielu kierownikom produkcji i inżynierom procesów, jest zagwozdka, w jaki sposób zarządzać pracą linii oraz zespołów tak, by regularnie wyrabiać normy. Okazuje się, że podnoszenie wydajności na produkcji nie musi wynikać jedynie ogromnych zmian. Taki efekt można uzyskać, przykładając większą wagę do niektórych aspektów pracy lub wprowadzając ciekawe rozwiązania. W tym artykule znajdziesz 5 metod podnoszenia efektywności pracowniczej.
1. Pilnowanie odpowiedniego trybu i czasu pracy
Wiemy, jak jest. Linie produkcyjne muszą pracować pełną parą, by sprostać normom. Niestety rotacja pracowników, choroby, urlopy — to sytuacje, których nie da się ograniczyć do zera. Efektem może być chęć nadrabiania norm poprzez zlecanie pozostałym pracownikom nadgodzin. To tylko pozorne rozwiązanie problemu — przemęczeni pracownicy będą pracować mniej wydajnie, co przełożyć się na niższą efektywność, a długofalowo na gorsze wyniki zespołu. Szanuj godziny pracy i prawo do odpoczynku swojej załogi a wypoczęta odwdzięczy Ci się efektywnym działaniem. Wymaga to oczywiście stałego zatrudniania odpowiedniej liczby osób i rozsądnego zarządzania, ale procentuje dobrymi wynikami zespołu i wzrostem lojalności pracowniczej (nie zostawia się pracodawców, którzy szanują czas pracy i prawo do wypoczynku).
2. Odpowiednie ułożenie procesów
Na produkcji bardzo istotne jest układanie procesów w taki sposób, by uniknąć przestojów czy tzw. waste of waiting. Przyjrzyj się pracy poszczególnych linii, a nawet całej fabryki, i poszukaj luk w poszczególnych etapach produkcji. Może pracownicy często czekają na zakończenie cyklu produkcyjnego, dostarczenie surowców lub odpowiednie zezwolenia? Być może część takich sytuacji uda się zoptymalizować w taki sposób, by uniknąć niepotrzebnego czekania. Postaraj się co jakiś czas przeanalizować procesy w swoim środowisku pracy i minimalizować przestoje, a wydajność poszczególnych linii wzrośnie.
3. Podnoszenie kwalifikacji pracowników
Nie bój się inwestycji w rozwój pracowników. Wysyłając zatrudnionych u siebie ludzi na szkolenia, nie tylko zyskujesz lepiej przeszkoloną załogę, ale także walczysz z rotacją pracowników i wzmacniasz ich motywację do pracy. Człowiek pracuje efektywniej, gdy się angażuje, gdy widzi cel i sens w tym, co robi. Osoby zaangażowane w pracę również mniej chętnie zmieniają pracodawcę, który stwarza im warunki do rozwoju zawodowego. A to istotne dla wydajności, bo pracownicy z dużym stażem i dobrze wyszkoleni, znający odpowiednio długo właściwe firmie procesy, będą pracować, sprawniej, szybciej i na pewno popełnią mniej błędów. Dodatkowym bonusem jest fakt, że oferując załodze budżet szkoleniowy, prawdopodobnie zaczniesz poświęcać mniej czasu na kolejne wdrożenia nowych pracowników.
4. Dbanie o sprzęt i wyposażenie stanowisk pracy
W epoce wszechobecnej automatyzacji sprawność sprzętu to kluczowy aspekt działania fabryki. Każda większa awaria powoduje przestoje, a co za tym idzie — realne straty finansowe. Niestety wadliwie funkcjonujące oprzyrządowanie wpływa negatywnie również na wydajność pracowników. Źle działające maszyny wymagają częstszego doglądania i aż do przesady uważnej pracy. Nie mówiąc już o tym, że poważniejsze awarie maszyn CNC potrafią sparaliżować pracę całej linii nawet na kilka godzin. To wszystko potrafi naprawdę spowolnić pracownika. Warto co jakiś czas rewidować nie tylko sprzęt, ale także wyposażenie stanowisk pracy — ubrania ochronne, obuwie, maski. Braki w tym zakresie również mogą powodować nie tylko spowolnienie pracy (np. w wyniku codziennego poszukiwania niezbędnych elementów wyposażenia przez pracowników), ale także zwiększają ryzyko wypadków przy pracy. Wypadek łatwo może skończyć się czasową niezdolnością do wykonywania obowiązków służbowych i w dalszej perspektywie osłabić wydajność załogi przez niedyspozycję części osób.
5. Posiłek — zastrzyk energii dla pracownika
Według badań przeprowadzonych przez Health Enhancement Research Organization (HERO) wydajność pracy osób, które regularnie spożywają zdrowe posiłki, wzrasta o 25%. To jedna z przyczyn, dla których coraz więcej firm produkcyjnych decyduje się na wprowadzenie benefitu żywieniowego. Wiele fabryk i tak zapewnia swoim pracownikom posiłki regeneracyjne, czyli dania przysługujące na mocy prawa osobom pracującym w specyficznych warunkach. Organizacja pełnowartościowych lunchów to bardzo skuteczny sposób na podniesienia ich wydajności — bogate w składniki odżywcze dania mają pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie, a także dodają energii do pracy. Nie obawiaj się, że finansowanie posiłków pracowniczych będzie kosztownym czy czasochłonnym przedsięwzięciem. Na rynku istnieją rozwiązania skutecznie upraszczające ten proces do minimum. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, jak organizować pożywne, smaczne i atrakcyjne finansowo posiłki dla pracowników.
Wydajność pracownicza jest wartością, na którą wpływ ma wiele sfer funkcjonowania firmy produkcyjnej. Od organizacji czasu pracy, przez odpowiednie ułożenie procesów produkcyjnych i sprawny sprzęt na halach, aż po umiejętnie skonstruowany pakiet świadczeń (budżet szkoleniowy, posiłki dostępne w miejscu pracy). Mamy nadzieję, że skorzystasz ze sposobów wymienionych w tym artykule i podniesiesz wydajność pracowników w swojej firmie.