Benefity pracownicze 2021

Nie ma żadnych wątpliwości, że głównym czynnikiem decydującym o chęci podjęcia pracy, jak i pełnym zaangażowaniu w wykonywane obowiązki są naturalnie pieniądze. W wielu przypadkach liczą się najbardziej, jednak warto pamiętać, że poza nimi warto pamiętać o innych aspektach takich, jak sport, zdrowie oraz wygoda.

Jakie pozapłacowe dodatki do pensji cieszą się największą popularnością wśród pracowników? O tym opowiemy w dalszej części tego artykułu.

Klasyczne benefity dla pracowników – przykłady

Pomimo upływu lat, pewne rzeczy pozostają całkowicie niezmienne. Do tej grupy możemy zaliczyć także wybrane benefity pracownicze, które — choć są obecne na rynku od dawna — nadal cieszą się ogromną popularnością. W tym miejscu mamy na myśli:


Karty sportowe typu Multisport czy Benefit Systems

Mogłoby się wydawać, że wraz z obostrzeniami, jakie przyniosła ze sobą pandemia, popularne karty sportowe “odejdą do lamusa”. Na szczęście nasze społeczeństwo powoli wraca do normalności, co sprawia, że ponownie otwierają się siłownie, kluby fitness, baseny, jak i inne obiekty sportowe.
W związku z tym, karty sportowe nadal stanowią jeden z benefitów, który cieszy się ogromną popularnością – i to wśród pracowników w różnym wieku!


Prywatna opieka medyczna typu Luxmed czy Medicover

Poza blokadą znacznej części gospodarki, wspomniana już pandemia obnażyła także stan polskiej służby zdrowia. Nie dziwi więc fakt, że możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej jest jednym z najchętniej wybieranych benefitów, które były, są i będą popularne.


Szkolenia i kursy

Kolejnym pozapłacowym czynnikiem wpływającym zarówno na motywację, jak i zaangażowanie w wykonywaną pracę – jest ciągły rozwój. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoi pracownicy byli nie tylko lojalni, ale także dbali o wysoką jakość swojej pracy – regularnie inwestuj w podnoszenie ich kompetencji. To wydatek, który bardzo Ci się opłaci.


Nowe benefity dla pracowników 2021 – przykłady

Do tej pory zdążyliśmy powiedzieć sobie o dobrze znanych pracowniczych benefitach, które funkcjonowały i nadal funkcjonują w wielu firmach. Teraz czas na wskazanie kilku nowości, które mogą zdecydować o konkurencyjności, a co za tym idzie – budowaniu przewagi wielu firm w roku 2021, jak i kolejnych latach. Mamy tu na myśli takie benefity dla pracowników, jak:


Możliwość pracy w trybie home office

Pozostając przez chwilę przy temacie pandemii – warto wspomnieć o kolejnym beneficie, który przed jej nastaniem był tematem, którego wiele firm w ogóle nie chciało brać pod uwagę. Mnóstwo organizacji żyło bowiem w przekonaniu, że ich procesy i narzędzia nie są na to gotowe, a sama praca zdalna obniży efektywność ich pracowników. Jak się okazało – obawy te były zupełnie nietrafione. A większość firm, gdy tylko zostały do tego “zmuszone”, potrafiły przestawić się na tryb zdalny w mniej niż kilka tygodni.

W tym momencie możemy śmiało stwierdzić, że praca w systemie home office może być kolejnym punktem na liście benefitów, które po prostu trzeba oferować swoim pracownikom.


Opieka nad dziećmi pracowników

Czynnikiem, który blokuje (zwłaszcza kobiety) do podjęcia pełnoetatowej pracy – jest brak odpowiedniej opieki nad ich dziećmi. Niedobór placówek w połączeniu z wysokimi cenami świadczonych przez nie usług sprawia, że większość rodziców woli pozostać ze swoimi pociechami w domu.   
Aby odwrócić ten trend, wystarczy zaoferować bardziej elastyczne godziny pracy, a przede wszystkim – zapewnić właściwą infrastrukturę (w tym przyzakładowe przedszkola oraz żłobki).


Zakup lub dofinansowanie do posiłków

Ostatnim, ale wcale nie najmniej istotnym aspektem, który może wzbogacić listę benefitów pracowniczych, jest ten związany z wyżywieniem Twoich pracowników. 

Jeżeli zależy Ci na oszczędności czasu, dbałości o zdrowie, a przy okazji – podniesieniu motywacji i zaangażowania Twoich kadr – spraw, aby w Twoim przedsiębiorstwie zagościł catering dla firm.