Automaty vendingowe, czyli “szafy” pełne prostych produktów spożywczych, które można zakupić poprzez wrzucenie monety lub przyłożenie do czytnika karty płatniczej, to powszechne rozwiązanie w miejscach pracy. Urządzenia nie wymagają wiele miejsca, specjalnej infrastruktury, ani wielu tygodni przygotowań do wdrożenia. Maszyny vendingowe można ustawić niemal wszędzie, gwarantując w ten sposób pracownikom dostęp do podstawowych przekąsek i napojów. Rozwiązanie to należy do powszechnie lubianych. Kto nie docenił bowiem kiedyś podobnego sprzętu, gdy nagle naszła go ochota na czekoladę? Gorzej jednak, gdy automaty vendingowe są jedynym rozwiązaniem problemu żywienia w miejscu pracy, jaki proponuje pracodawca…
Z czym wiąże się instalacja automatów vendingowych w miejscu pracy?
Pierwszym problemem jest kwestia zdobycia samego automatu vendingowego i rozliczania związanych z nim kosztów. Istnieją trzy podstawowe podejścia w tym zakresie:
- Dzierżawa miejsca pod automat – właściciel przestrzeni udostępnia właścicielowi urządzenia miejsce do jego postawienia za niewielką opłatą (zazwyczaj pokrywającą zużycie energii elektrycznej, wody, odprowadzenie ścieków czy wywóz odpadów). Cała odpowiedzialność za obsługę sprzętu i jego naprawę w przypadku ewentualnych awarii spoczywa na barkach właściciela sprzętu, a nie wypożyczającego. Wszystkie zarobki ze sprzedaży produktów trafiają również do kieszeni właściciela automatu.
- Umowa z operatorem maszyny vendingowej – w tym systemie właściciel nie wnosi opłaty “czynszowej”, lecz osoba udostępniająca przestrzeń dla automatu dostaje procent od zarobków ze sprzedaży produktów.
- Zakup własnego urządzenia vendingowego – najbardziej opłacalna opcja z perspektywy zarobków, ale najbardziej skomplikowana logistycznie. Wymaga regularnego uzupełniania asortymentu, wnoszenia opłat za media zużyte przez sprzęt oraz samodzielnego serwisowania automatu.
- Warto pamiętać, by dostosować przekąski i napoje do potrzeb potencjalnych klientów automatów. Produkty takie jak chipsy czy słodkie napoje nie będą cieszyły się dużym zainteresowaniem w okolicach biznesów skoncentrowanych na zdrowym stylu życia. Wprost przeciwnie – sfinansowane przez pracodawcę mogą budzić sporo wątpliwości.
Inną ważną rozważenia kwestią jest liczba potrzebnych urządzeń. By sprzęt dawał realne korzyści, musi oferować odpowiednią ilość asortymentu tak, by wszyscy zainteresowani mieli szansę zaopatrzyć się w preferowane produkty. Ponadto, podobną maszynę wybiera się często, gdy pracownika goni czas, więc w biurach powinno być tyle automatów, by nie tworzyły się przy nich kolejki.
Zalety i wady automatów vendingowych
Automaty vendingowe dla pracowników to świetne rozwiązanie jako dodatkowa opcja żywieniowa. Podczas bardziej wymagających dni pracy ulubiony czekoladowy batonik może człowiekowi poprawić samopoczucie i zmobilizować go do działania. Automat vendingowy to również ratunek, gdy pracownik zapomni drugiego śniadania. Niezbędne wydaje się też podobne urządzenie, kiedy produkty spożywcze są w zasadzie w okolicy firmy niedostępne (nie ma w pobliżu sklepów). Należy również docenić prostą obsługę automatów vendingowych, możliwość płacenia w różny sposób (kartą płatniczą, kartą przedpłaconą, gotówką), dostępność produktów niezależnie od pory dnia i nocy, czy brak konieczności tworzenia specjalistycznej infrastruktury i zatrudniania dodatkowej obsługi (jak miałoby to miejsce w przypadku sklepiku).
Na tym jednak lista zalet podobnych sprzętów się kończy, a zaczyna lista wad, do których zaliczyć można m.in.:
- Serwis automatów – nagła awaria urządzenia wymaga wezwania specjalisty niezależnie od tego, czy sprzęt jest dzierżawiony, czy własnościowy. Naprawa potrafi zająć sporo czasu. W przypadku prywatnych urządzeń zewnętrzna obsługa naprawcza oznacza też dodatkowe koszty;
- Ograniczenia asortymentu – w automacie znaleźć można bardzo wąską paletę produktów, wybór jest ograniczony, a zmiany propozycji jedzenia zachodzą rzadko;
- Maszyny vendingowe nie są w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych pracowników – tego typu sprzęty mogą stanowić miły dodatek, ale nie zastąpią pełnowartościowego, zdrowego posiłku. W przypadku braku alternatyw mogą negatywnie wpływać na nawyki żywieniowe niektórych pracowników.
Automaty vendingowe to świetna opcja do poczekalni i jako uzupełnienie dla innych form jedzenia. Nie powinno się go jednak traktować jako jedynego rozwiązania z zakresu żywienia.
Bardziej zadowalająca alternatywa od automatu vendingowego? Catering firmowy!
Podczas 8-godzinnego dnia aż 67% pracowników robi dwie przerwy na zjedzenie posiłku. Posiłek ten może być przygotowany wcześniej i przyniesiony do pracy, ale może też wiązać się z koniecznością poświęcenia przez pracownika dodatkowego czasu w ramach godzin etatowych na jego zdobycie. Wycieczka do sklepu po drugiej stronie ulicy, wyjście po zamówienie do pobliskiej restauracji, wyglądanie doręczyciela jedzenia z wcześniej starannie skompletowanym menu – to wszystko wymaga czasu i oderwania się od wykonywanej pracy. Człowiek poświęca kwestii żywności mnóstwo czasu, energii i pieniędzy. Może być ich jeszcze więcej, gdy wymaga specjalnego podejścia do diety.
Właśnie z tego powodu catering firmowy budzi takie zainteresowanie zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Z tych pierwszych zdejmuje sporą część kosztów i komplikacji logistycznych, dla drugich zaś jest gwarantem zwiększenia wydajności i efektywności pracowników. Benefit w postaci żywienia w miejscu pracy potrafi być kartą przetargową podczas rozważania przyjęcia oferty zatrudnienia. Poza tym:
- Wirtualna stołówka to oszczędność pieniędzy – oszczędność liczona w realnie przepracowanych przez zatrudnione osoby godzinach, ale też pieniądzach, gdy ma stanowić alternatywę dla lokalnej firmowej kantyny;
- Catering firmowy ułatwia utrzymanie pracowników w dobrej formie i inspiruje ich do zmiany przyzwyczajeń na zdrowsze – zrównoważona dieta i regularne spożywanie posiłków to jedne z ważniejszych aspektów dbania o kondycję. Dobry stan zdrowia u zatrudnionych to mniej zwolnień lekarskich i więcej energii podczas wykonywania codziennych zadań;
- Wspólne spożywanie posiłków powoduje, że pracownicy zacieśniają więzi, budują relacje i lepiej się poznają. Przekłada się to na lepsze rozdysponowywanie zadań, zwiększenie wydajności zespołów oraz lojalizację pracowników (ludzie niechętnie opuszczają miejsca pracy, których czują się częścią również pod względem przyjacielskich relacji). W Lunchspot wszystkie posiłki dostarczane są w tym samym czasie, zachęcając do wspólnej konsumpcji;
- Dobry catering pracowniczy dopasowuje się do potrzeb klienta – przyzwyczajeń dietetycznych pracowników, harmonogramu pracy, wygodnych metod rozliczeń. W Lunchspot dogadasz wszystko dokładnie tak, jak tego potrzebujesz;
- Wydatki w cateringu firmowy takim jak Lunchspot to wyłącznie wydane posiłki – pożegnaj się z kapryśnymi automatami i ich awariami, wynajmem powierzchni i reklamowaniem zakupów w maszynie vendingowej, żeby nie być stratnym na ich obsłudze. W Lunchspot płacisz wyłącznie za zakupione posiłki (żadnych opłat wstęony, czy abonamentowych).
Zadbaj o zdrową dietę pracowników z Lunchspot
Automat vendingowy z zimnymi napojami i słodkimi oraz słonymi przekąskami to atrakcja dobra na chwilę odpoczynku, która dzisiaj znajduje się niemal w każdej firmie. Jeżeli naprawdę chcesz się wyróżnić jako pracodawca na tle konkurencji i zadbać o pracowników, zrób krok dalej – wybierz catering firmowy. W Lunchspot dostępne są zarówno posiłki dla zespołów biurowych, jak i pakiety regeneracyjne. Gwarantujemy dostosowanie się do rytmu firmy i wyznaczonych w niej przerw, wspólnie układając harmonogram dostaw do Twojego biura; wygodne metody płatności (zbiorcze podsumowania na koniec miesiąca, czy opcję odroczenia opłat) oraz – oczywiście – pyszne i zdrowe posiłki dostosowane do preferencji pracodawcy i pracowników. Zainteresowany? Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już dzisiaj po bezpłatną ofertę i już dołącz do firm o etat, w których zabiegać chciałby każdy!