Employer branding — co to jest i jak może mu pomóc benefit lunchowy?

Społeczeństwo ma coraz większą świadomość tego, jak dużą rolę praca odgrywa w ocenie jakości egzystencji. Przez sporą część życia spędza się w pracy – na dojazdach lub powrotach z niej tudzież po prostu myśleniu i rozmawianiu o niej – więcej czasu niż na jakościowym, oderwanym od zatrudnienia odpoczynku. Z tego powodu pracownicy podczas szukania zatrudnienia coraz większy nacisk kładą nie tylko na zarobki, ale też na ogólną atmosferę w pracy, benefity, czy właśnie ogólnie pojmowany wizerunek marki. Jeżeli więc chcesz przyciągnąć do swojej firmy najlepszych z najlepszych, musisz wiedzieć, co to emplyer branding i jak go wykorzystać.

Employer branding co to jest?

Termin employer branding został podobno wprowadzony do słownika branżowego w 2001 roku przez firmę McKinsey. Na język polski należałoby przetłumaczyć go jako “budowanie wizerunku pracodawcy”, niemniej powszechniejszy w użyciu pozostaje jego anglojęzyczny wariant. A czym jest employer branding? To całość strategicznie zaplanowanych przez firmę działań, których celem jest stworzenie wizerunku pracodawcy, dla którego po prostu chce się pracować. Tak naprawdę więc mówimy o zjawisku, które funkcjonowało zapewne dużo wcześniej, niż w 2001 roku – po prostu na początku XXI wieku zaczęto poświęcać mu więcej uwagi i nadano mu specjalistyczną nazwę.

Employer branding wewnętrzny i zewnętrzny – na czym polegają?

Definicja employer branding zakłada wewnętrzny podział działań prowadzonych w jego zakresie na wewnętrzne i zewnętrzne, które – jak wskazuje nomenklatura – odwołują się z jednej strony do obecnych pracowników firmy, a z drugiej strony do jej nowych pracowników.

  • Employer branding zewnętrzny – zespół działań skierowanych do osób, które jeszcze w danej firmie nie pracują. Jego celem jest zbudowanie pozytywnego wizerunku marki i zachęcenie potencjalnych pracowników do nawiązania z firmą współpracy;
  • Employer branding wewnętrzny – zespół działań skierowanych do osób, które już pracują w danej firmie. Jego ogólnym celem jest utrzymanie niskiej retencji pracowników i ich lojalizacja.

Warto prowadzić w obszarze employer brandingu jednocześnie obie strategie – zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Budowanie wizerunku pracodawcy wyłącznie zewnętrznie może spowodować napływ pracowników, którzy jednak szybko zrezygnują z zatrudnienia, przekonując się, że oferta firmy nie jest tak atrakcyjna, jak wydawało się na pierwszy rzut oka. Skupienie się wyłącznie na wewnętrznym employer brandingu może z kolei obniżać poziom rekrutacji – najbardziej pożądani kandydaci, nieświadomi wysokich standardów zatrudnienia w firmie, w ogóle nie będą do niej aplikować.

Dlaczego employer branding jest ważny?

Jednymi z największych współczesnych wyzwań pracodawców, zwłaszcza w przypadku stanowisk podstawowych, są: przyciągnięcie najlepszych pracowników oraz ich utrzymanie. Mnogość otwartych rekrutacji sprawia, że osoby zatrudnione dużo łatwiej podejmują decyzję o opuszczeniu pracodawcy, co wiąże się przede wszystkim z wysokimi kosztami zatrudnienia. To na barkach marek spoczywa więc dziś najczęściej zabieganie o przyszłych pracowników.

Nie można też zapominać o pracownikach wysoko wyspecjalizowanych. Liczba naprawdę kompetentnych specjalistów na rynku pracy jest wciąż niższa niż zapotrzebowanie. Wdrożenie przemyślanej strategii employer brandingowej to jeden ze sposobów nie tylko na przyciągnięcie najlepszych, ale również na ich utrzymanie w firmie.

Działania employer brandingowe – przykłady

Dość suchych definicji, czas na konkrety! Jakie działania employer brandingowe warto wdrożyć? Jakie czynniki wpływają na budowanie marki pracodawcy? Oto kilka najpopularniejszych przykładów.

Wewnętrzny employer branding – przykłady

Zadaniem wewnętrznego employer brandingu jest wpływanie na samopoczucie osób już zatrudnionych tak, by czuli, że mogą polegać na swoim pracodawcy; że ten troszczy się o nich i daje im szansę realnego rozwoju. Działania te dotyczą jednak nie tylko dłużej związanych z firmą pracowników. Tak naprawdę wewnętrzny employer branding zaczyna się już w momencie procesy rekrutacyjnego – sposób prowadzenia rozmów i wdrażanie osoby zatrudnionej w zasady panujące w firmie to pierwsze chwile, kiedy buduje się opinię na temat marki pracodawcy.

Później jednak praca nad wizerunkiem firmy wcale się nie kończy. Pierwsze wrażenie musi przecież znaleźć potwierdzenie w głębszym poznaniu. Skuteczny employer branding może się więc opierać na takich rzeczach, jak benefity lunchowe, śniadania firmowe, wyjazdy integracyjne, wydawanie gazetek firmowych, karty sportowe, opieka medyczna, możliwości rozwoju (oferty awansowe, wyjazdy na konferencje, budżet szkoleniowy), czy nawet otwartość na pracę zdalną. To, co konkretnie wpływa na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy, zależy od jej branży i specyficznych oczekiwań pracowników (warto więc dodatkowo wdrożyć jakiś system ewaluacyjny).

Zewnętrzny employer branding – przykłady

Employer branding zewnętrzny ma na celu przekonanie o tym, jak wartościowa jest marka pracodawcy wszystkich tych, którzy potencjalnie nic o niej jeszcze nie wiedzą. Z jednej strony działania employer brandingowe w tym zakresie skupiają się w sieci, np. poprzez tworzenie spójnego, atrakcyjnego wizerunku pracodawcy w mediach społecznościowych; czy nawet publikowanie czytelnych i przyjaznych ofert pracy. Nie mniej istotne są oczywiście działania bezpośrednie, jak uczestniczenie w targach pracy, czy prowadzenie spotkań na uczelniach wyższych (w ramach dni otwartych, ale nie tylko).

W pewnym sensie zewnętrzny employer branding powiązany jest z tym wewnętrznym. Podczas spotkań bowiem i w ogłoszeniach wskazuje się przecież świadczenia dodatkowe, a potencjalni pracownicy analizują, co firma ma im do zaoferowania poza miłą prezencją oraz wynagrodzeniem.

Benefit lunchowy jako przykład skutecznego employer brandingu

Zastanawiasz się, jakie działania employer brandingowe polepszą wizerunek pracodawcy i przyczynią się do wyraźnego wzrostu zadowolenia pracowników? Zarówno dla aktualnych, jak i nowych, potencjalnych kandydatów prawdziwą kartą przetargową może być benefit lunchowy. Dlaczego?

Oto kilka solidnych argumentów:

  • Darmowe posiłki w pracy to rozwiązanie uniwersalnie postrzegane jako pozytywne. Nie każdy uprawia sport i skorzysta z karty sportowej, nie każdy ma ochotę wyjeżdżać na konferencje, ale absolutnie każdy musi jeść!
  • Czy wiesz, jak dużo czasu i pieniędzy trzeba poświęcić na codzienne przygotowywanie posiłków? Fundując pracownikom lunch, oferujesz im nie tylko posiłek, ale też więcej wolnego czasu – naprawdę trudno to przecenić.
  • Wspólne spędzanie czasu w biurze podczas posiłków zbliża do siebie pracowników, co przekłada się na efektywność ich pracy. Im lepiej się znają, tym łatwiej rozdzielają między sobą zadania. Dodatkowo sympatia oraz przyjaźnie w zespole utrudniają podejmowanie decyzji o zmianie pracy.
  • Niewłaściwa dieta, która często wynika z braku czasu i chęci do przygotowywania posiłków, to jedna z przyczyn wielu przewlekłych chorób.

Oferując zatrudnionym zbilansowany lunch, dbasz o ich zdrowie, co przekłada się na mniejszą liczbą zwolnień i codzienną efektywność.

Rozpocznij budowanie wizerunku pracodawcy z Lunchspot!

Nie zwlekaj, popraw ogólne warunki pracy w swojej firmie i spraw, że każdy potencjalny kandydat będzie pod wrażeniem Twojej oferty, dzięki wdrożeniu benefitu lunchowego. W Lunchspot oferujemy pakiety zarówno dla pracowników biurowych, jak i fizycznych. Dla naszych partnerów biznesowych przygotowaliśmy też szereg praktycznych udogodnień, jak zbiorcze faktury, odroczone płatności, raporty do rozliczenia benefitu i wiele innych. Wdrożenie naszej wirtualnej stołówki jest całkowicie bezpłatne. Realne koszty to wyłącznie wartość zamówionych posiłków. Zainteresowany budowaniem marki pracodawcy z Lunchspot? Poproś o przedstawienie oferty już dziś!