Firmowy lunch, czyli 4 sposoby na organizację benefitu lunchowego

Coraz więcej firm zapewnia lub planuje w nadchodzącym czasie umożliwić dostęp do posiłków w miejscu pracy. Firmy współfinansują takie posiłki, a nawet (całkowicie nieodpłatnie) oferują swoim pracownikom nowoczesne benefity w postaci tzw. bonów żywieniowych.

W czasach wyścigu o pracowników, firmy coraz częściej decydują się na zapewniania kompleksowego wyżywienia – zapewniającego m.in. ciepły posiłek w ciągu dnia. Biorąc pod uwagę liczną grupę zamawiających, ich różne upodobania, a do tego budżet oraz lokalizację firmy – organizacja posiłków nie zawsze należy do najłatwiejszych.

Jak zadbać o wartościowy firmowy lunch, który zostanie doceniony przez Twoich pracowników! Sprawdź 4 sprawdzone pomysły!

1. Maszyny vendingowe, czyli szybki firmowy lunch

To bardzo popularne, a zarazem jedno z najstarszych rozwiązań. Stanowi idealne uzupełnienie tradycyjnej (lub wirtualnej) stołówki pracowniczej. Maszyny vendingowe najczęściej pozwalają na zakup słodkich i słonych przekąsek, kanapek oraz napojów (ciepłych i zimnych). Dużą korzyścią jest to, że działają bezobsługowo przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Tego rodzaju maszyny mają też swoje wady. Nie sprawdzają się bowiem wówczas, gdy chcemy zapewnić pracownikom ciepły posiłek, posiłek regeneracyjny lub posiłek profilaktyczny. Maszyny vendingowe nie są polecanym rozwiązaniem także w przypadku żywienia wielu pracowników naraz. Są natomiast idealne do sprzedaży gotowych przekąsek np.: kanapek, słodyczy, sałatek oraz napojów zimnych i ciepłych. Odradzamy w przypadku kompleksowej organizacji posiłków pracowniczych.

Ile kosztuje wdrożenie maszyn vendingowych?

Koszty wdrożenia maszyny vendingowej to kilka tysięcy złotych (jednorazowo) lub dzierżawa na poziomie 400 – 500 zł netto miesięcznie. W przypadku nawiązania stałej współpracy – wielu operatorów udostępnia je nieodpłatnie.

2. Karty przedpłacone oraz bony żywieniowe, czyli elastyczny lunch firmowy

Popularne i wygodne rozwiązanie stosowane od wielu lat przez pracodawców, które jest proste we wdrożeniu. Przedsiębiorstwa sięgają najczęściej po ofertę Sodexo lub Edenred, czyli firm będących liderami w kartach przedpłaconych oraz bonach żywieniowych.

Oprócz łatwości we wdrożeniu takich kart i elastyczności ich używania, wyróżnia się także dosyć istotne minusy – w szczególności, gdy chcemy, aby pełniły funkcję sposobu organizacji benefitu żywieniowego. Karty przedpłacone najczęściej nie podlegają ulgom ZUS związanych z jedzeniem. Wybierając karty przedpłacone jako benefit żywieniowy, warto zwrócić uwagę, czy będzie można w pełni wykorzystać korzystną ulgę (do 300 PLN miesięcznie).

Tego rodzaju karty w większości przypadków nie podlegają tej uldze. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pozwalają one na zakup wyłącznie jedzenia. Drugim istotnym minusem jest to, że pracownicy muszą wyjść poza firmę, aby zjeść posiłek, co często wiąże się ze znacznym wydłużeniem planowanej przerwy obiadowej. Trzecim minusem jest prowizja – w wysokości około 2 – 4%. Czwartym minusem jest to, że niewykorzystane środki na kartach po okresie ważności po prostu przepadają.

Podsumowując: karty przedpłacone oraz bony żywieniowe są korzystnym rozwiązaniem w przypadku, gdy szukamy uniwersalnego i szybkiego do wprowadzenia benefitu pracowniczego.

3. Stołówka pracownicza, czyli wygodny firmowy lunch “na miejscu”

Tradycyjne i sprawdzone rozwiązanie, które pozwala na prowadzenie obiektu gastronomicznego na terenie firmy. Jest to bardzo korzystny krok, ponieważ zapewnia dostęp do świeżych i ciepłych posiłków – i to każdego dnia. Tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga stosunkowo znaczących nakładów inwestycyjnych, które zaczynają się zazwyczaj od około pół miliona złota (a finalnie mogą sięgnąć nawet kilku milionów).

Ponadto, własna stołówka pracownicza wymaga rozpoczęcia współpracy z firmą zewnętrzną lub zatrudnienia osób, którzy będą codziennie przygotowywać posiłki. Jeśli firma posiada odpowiednią przestrzeń oraz niezbędne środki finansowe – jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Własna firmowa stołówka daje możliwość posiadania pełnej kontroli nad produktem oraz umożliwia skorzystanie z ulg ZUS (do 190 zł miesięcznie). Wadą tego rozwiązania są przede wszystkim wysokie koszty inwestycyjne – zwłaszcza ryzyko, że w przypadku, gdy stołówka okaże się nierentowna – firma będzie musiała do niej dopłacać.

4. Wirtualna stołówka, czyli cyfrowy sposób na lunch w firmie

Jest to nowoczesna platforma online, która umożliwia zamawianie ciepłych posiłków dowożonych bezpośrednio do przedsiębiorstwa. Firma, która oferuje usługę wirtualnej stołówki kompleksowo zajmuje się organizacją posiłków dla pracowników. W tym: dobraniem odpowiednich dostawców, negocjowaniem cen, rozliczeniem płatności, a nawet obsługą pracowników.

W przypadku tego rozwiązania jedzenie może być dostarczane do firmy kilka razy dziennie, nawet w godzinach nocnych oraz w weekendy. Wirtualna stołówka, w odróżnieniu od tej tradycyjnej, jest bardziej elastyczna oraz nie wymaga nakładów finansowych. Jej wdrożenie jest zazwyczaj darmowe (podobnie jak dostawy samego jedzenia).

Warto wspomnieć o komforcie, jaki zapewnia lunch firmowy w takiej formie. Codziennie dostarczane jedzenie w specjalnych zgrzewanych pudełkach jest opisane, aby każdy z pracowników mógł szybko i łatwo znaleźć swój posiłek. Wirtualna stołówka pozwala na korzystanie z ulg ZUS. Firma oszczędza czas i nie ponosi stałych opłat. W przypadku dofinansowania do posiłków w formie benefitu lunchowego pracodawca ponosi koszt, tylko za realnie zamówione posiłki. 

Lunch do firmy – jak wybrać ten właściwy?

Najlepszym rozwiązaniem pod względem różnorodności oferowanych posiłków oraz możliwości skorzystania z ulg ZUS jest stołówka pracownicza oraz wirtualna stołówka. Najtańszymi rozwiązaniami, które cechuje brak nakładów inwestycyjnych lub ich bardzo niski poziom są kolei: wirtualna stołówka, maszyna vendingowa oraz karta przedpłacona.

Do najszybszych do wdrożenia zaliczamy wirtualną stołówkę oraz kartę przedpłaconą, a najbardziej nowoczesną jest oczywiście wirtualna stołówka! 

Pomysł na sprawdzony lunch? Zapewnij swoim pracownikom codziennie smaczny posiłek już dzisiaj!

Dzięki współpracy z Lunchspot Twoja firma może w łatwy sposób zapewnić codziennie różnorodne, świeżo przygotowane posiłki, które zostaną dostarczone za darmo prosto pod wskazany adres. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać w pełni spersonalizowane menu!