Jak motywować pracowników? Skuteczne metody warte uwagi

Motywacja stanowi jeden z istotnych czynników odpowiadających za jakość oraz wydajność pracy. Jej wysoki poziom nie bierze się znikąd, a to, czy Twoim pracownikom będzie chciało się angażować oraz pracować na wysokich obrotach – zależy w dużej mierze od Ciebie i Twoich decyzji. Na niektóre czynniki motywacji pracowników masz wpływ bezpośredni, a inne są dodatkowym efektem podjęcia określonego działania. Sprawdź, jak motywować pracowników i jakie zmiany w miejscu pracy mogą zwiększyć wydajność oraz zadowolenie Twojej kadry!


Co króluje, jeżeli chodzi o czynniki motywujące pracowników? Płaca!


Odpowiedniej wysokości finanse są głównym czynnikiem, dla którego ludzie w ogóle podejmują pracę. W związku z tym nie ma się co dziwić, że to właśnie żywa gotówka motywuje ich najlepiej. W końcu pieniądze, poza możliwością utrzymania siebie oraz swojej rodziny, pozwalają na realizowanie swoich pasji, marzeń, a także budowanie poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że nie chodzi wyłącznie o ustalenie dobrych warunków finansowych na początku. Solidna oferta, jeżeli chodzi o poziom wynagrodzenia, to świetny sposób, by wygrać o pracownika pierwsze starcie, ale nie by utrzymać go na lata.


Pamiętaj, że wartość pieniądza dynamicznie się zmienia. Zwiększają się też ludzkie potrzeby wytwarzane przez kulturę i oczekiwania co do poziomu życia. Ważne jest więc systematyczne podnoszenie płacy – nie tylko dostosowywanie jej do aktualnego poziomu inflacji, ale też zwiększanie w taki sposób, by pracownik wiązał wzrost jakości swojego życia właśnie z zatrudnieniem w danej firmie. Regularność podwyżek to wciąż względnie rzadki atut w firmach, pomimo tego, że nie da się go przecenić. Świadomy dbałości o płacę przez pracodawcę pracownik jest nie tylko zadowolony, ale też mniej chętny do zmiany zatrudnienia. W końcu nie wie, czy wyższa pensja w potencjalnym nowym miejscu pracy, nie jest ofertą atrakcyjną jedynie tymczasowo, bo pozbawioną systematycznego wzrostu.


Zarobki to nie tylko pensja. Zwiększ motywację pracowników wybierając dobre benefity pozapłacowe


Na szczęście motywacja pracowników nie ogranicza się do zysków w rozumieniu finansowym. Coraz bardziej znaczące okazują się różnorodne bonusy pozapłacowe. Kiedyś stanowiły wyłącznie miły dodatek do pensji, coś na kształt symbolicznego upominku – pracownicy dostawali np. raz w miesiącu bilety do kina, teatru lub na kabaret. Z czasem pracodawcy zaczęli kusić pracowników bardziej rozbudowanymi rozwiązaniami w formie systemów punktowych, bonów, czy kart przedpłaconych. Dzisiaj, kiedy ciężar zabiegania o zatrudnienie spoczywa w większości na barkach pracodawcy, firmy prześcigają się w oferowanych benefitach, a potencjalni pracownicy podchodzą do nich bardziej analitycznie i z większą ostrożnością. I tak, wiele do niedawna kuszących opcji, dzisiaj ludziom spowszedniało i traktują je raczej jako pakiet obowiązkowy, a nie prawdziwy bonus.
Warto pamiętać, że motywować pracowników mogą jedynie benefity dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Cóż z tego, że zaoferujesz bogaty pakiet sportowy miłośnikowi relaksu na kanapie? Albo pakiet zniżek do topowych sklepów osobie, której wycieczki do centrum handlowych śnią się w koszmarach? Na szczęście oferta benefitowa stale się zwiększa, by móc skutecznie motywować pracowników. W czym aktualnie można przebierać?

  • bony i kart przedpłacone – przywołane już wcześniej dodatki umożliwiające dokonanie zakupu w określonych miejscach, często ze specjalną zniżką;
  • systemy punktowe – opierają się na stałym dodatku pewnej puli punktów do pensji, które po uzbieraniu odpowiedniej liczby można wymieniać na nagrody zgodne z ofertą partnera dostarczającego podobne rozwiązanie;
  • prywatna opieka medyczna – różnorodne pakiety dostępu do specjalistów i niepublicznych przychodni;
  • zniżki i dofinansowanie na leki oraz suplementy diety – specjalne karty umożliwiające swoistą refundację zakupów zdrowotnych;
  • karty sportowe – uprawniające do korzystania z obiektów sportowych (siłowni, basenów, ale też saun i zajęć sportowych w grupach);
  • dofinansowanie posiłków lub firmowy catering – dopłaty do lub całkowite finansowanie żywność w miejscu pracy.


Niewiele firm może pozwolić sobie na wybór kilku pakietów benefitowych. Na co zdecydować się, by polepszyć warunki pracy i zwiększyć motywację jak najliczniejszego grona pracowników za jednym zamachem? Wybór wydaje się prosty – nie wszyscy ćwiczą, nie wszyscy lubią zakupy, ale każdy musi… jeść. Co więcej, okazuje się, że firmowe posiłki przynoszą nie tylko satysfakcję wynikającą z oszczędności pieniędzy i czasu na przygotowywaniu posiłków we własnym zakresie.


Motywowanie pracownika a żywienie. Wspólne posiłki to nie tylko pełny brzuch!


Nawet najbardziej ambitne wyzwania, ciągły rozwój umiejętności, a do tego atrakcyjne wynagrodzenie, nie zdadzą się na nic, jeśli w Twoim przedsiębiorstwie będzie panował niesprzyjający klimat. Brak szacunku, niejasny podział zadań i obowiązków, brak decyzyjności, a do tego poczucie ciągłej rywalizacji. To wszystko może spowodować, że nawet najlepsze warunki finansowe i rozwojowe zejdą na drugi plan. Jak jednak wpływać na zgranie pracowników? Jak sprawić, by lepiej się poznali i skuteczniej rozdzielali między sobą zadania? Okazuje się, że wyjątkowo skuteczne mogą być wspólne posiłki!


Zwykle przerwy na posiłek pracownicy realizują w różnych godzinach. Korzystają też z różnych sposobów na pozyskanie żywności – zamawiają ją z restauracji, przynoszą z domów, korzystają z lokalnej kantyny lub maszyny vendingowej. Finalnie często nie spotykają się podczas konsumpcji z innymi pracownikami, a takie spotkanie może przynosić ogrom korzyści.


Catering firmowy nie wymaga dużych nakładów finansowych, a realnie wpisuje się w zaspokajanie potrzeb pracowników. Jako benefit jest jednym z bardziej pożądanych rozwiązań. W Lunchspot posiłki dostarczane są do biur codziennie o określonej godzinie (według ustalonego ze zleceniodawcą harmonogramu). Dostosowane do jednostkowych potrzeb dietetycznych menu dociera dla każdego w tym samym momencie, ciepłe i kuszące. Każde opakowanie jest podpisane imieniem i nazwiskiem pracownika, by uniknąć pomyłek.


Podczas wspólnej spożywania lunchu pracownicy mają okazję lepiej się poznać i zacieśnić więzi. Silne relacje w grupie przekładają się na lepsze zarządzanie i przydzielanie zadań, co większa efektywność i wydajność pracowników. Przyjacielskie zażyłości to też mocny argument przeciwko zmianie pracy. Same plusy, prawda?


Czy wiesz, że edukacja także motywuje pracowników?


Liczne badania dowodzą, że pieniądze są ważnym, ale w wielu sytuacjach wcale nie najważniejszym czynnikiem motywacyjnym. Niektórzy pracownicy pragną poszerzać swoje kompetencje, wiedzę oraz umiejętności. To sprawia, że zamiast regularnych podwyżek, premii, nagród itp. – potrzebują po prostu dodatkowych bodźców, które pobudzą ich do rozwoju. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu przy sobie najbardziej ambitnych pracowników – stwórz warunki, które pozwolą rozwinąć im skrzydła. Mogą to być chociażby szkolenia, warsztaty, kursy lub uczestnictwo w nowych, ciekawych projektach. Wyższy poziom zaangażowania to finansowanie studiów podyplomowych lub kursów językowych.
Dobrym pomysłem jest utworzenie funduszu, w którego ramach pracownik może sam wybierać rodzaj dofinansowania – na książki, wyjazdy konferencyjne lub szkolenia. Co więcej, rozwój nie tylko zwiększa u pracowników poczucie własnej wartości, czy gwarantuje podniesienie motywacji, ale też polepsza poziom wyszkolenia kadry pracowniczej i zdolność do rozwiązywania problemów. Skutecznie rozwijający się pracownik, to pracownik, którego wartość dla firmy wzrasta!


Zaangażowanie pracowników a poczucie misji, czyli poczucie wartości własnej pracy


Na samopoczucie pracowników wpływają nie tylko aspekty związane z posiadaniem czy zarobkami. Coraz częściej osoby zatrudnione wśród najważniejszych dla siebie czynników motywacyjnych wymieniają poczucie znaczenia wykonywanych obowiązków. Innymi słowy – motywacja pracownika bywa zależna od wyznawanych przez niego zasad i wartości. Wiele osób chętniej angażuje się w projekty, które przynoszą światu coś dobrego. Chcesz motywować pracowników? Rozważ działania typu CSR – wybierzcie z pracownikami fundację, na której rzecz bierzecie środki; przeprowadźcie akcję edukacyjną powiązaną z profilem firmy; zaangażujcie się w lokalne działania pomoce. Sprawdź, co jest ważne dla Twoich pracowników i pokaż Im, że rzeczy ważne dla Nich, są również ważne dla Ciebie.


Motywowanie pracowników a stałość zatrudnienia i elastyczność zatrudnienia


Nie można oczekiwać efektywnej pracy od osoby, której poczucie bezpieczeństwa zawodowego nie znajduje się na wysokim poziomie. Cenisz swój zespół i szukasz sposobów na motywowanie pracowników? Zacznij od zapewnienia ich, że zależy Ci na długoterminowych zobowiązaniach. Nie chodzi tylko o umowy na czas nieokreślony, ale też gotowość na różnorodnego inwestowania w pracownika oraz obdarzania go zaufaniem. Formą zaufania może być również elastyczność w podejściu do miejsca i czasu wykonywanych zadań.


Niektórzy ludzie najlepiej działają z biura, inni maksimum efektywności osiągają we własnych czterech ścianach. Są też osoby, dla których potrzeba przemieszczania się i podróżowania jest tak ważna, że zrezygnują nawet z najlepszej pracy. Wszystko zależy od danego pracownika i jego oczekiwań wobec życia. Nie zamykaj się na podobne potrzeby – ktoś pracujący z hamaka na plaży może być równie lub nawet bardziej efektywny od kogoś, kto wykonuje zadania przy biurku obok. Szeroko rozumiana elastyczność i zrozumienie dla różnorodności charakterów potrafi być kluczem do podniesienia motywacji pracowników.


Przez żołądek do motywacji pracownika – wybierz Lunchspot i ciesz się w wydajnej kadry!


Zastanawiasz się, jak motywować pracowników? Zależy Ci na szybkich i wymiernych efektach? W pierwszej kolejności postaw na catering firmowy. Twoi pracownicy nie tylko zyskają nową motywację do działania, ale dodatkowo otrzymają potężny zastrzyk energii, która podniesie ich wydajność. Wspólne posiłki zacieśnią także ich relacje, przyczyniając się do lepszego zarządzania umiejętnościami członków zespołu. Brzmi interesująco? Skontaktuj się z nami, by za darmo otrzymać ofertę skrojoną pod potrzeby Twojej firmy!