Jak zmniejszyć rotację pracowników — praktyczne porady dla sektora produkcji

Nawracającym problemem sektora produkcyjnego często bywa duża rotacja pracownicza. Schemat przeważnie jest ten sam. Aby linie pracowały pełną parą i wyrabiały normy, załoga na hali musi być w komplecie. Działy HR dwoją się więc i troją, by zapewnić stały napływ kandydatów do pracy, łatając niedobory kadrowe. A tymczasem pracownicy stale odpływają, odchodząc tam, gdzie dostaną lepszą pensję (co nie dziwi zwłaszcza w okresie inflacji i presji płacowej). Jak przerwać ten cykl? Czy istnieją sposoby, inne niż podwyżki wynagrodzeń, by zmniejszyć odpływ pracowników z firmy? Doradzamy, jakie działania podjąć w celu skutecznego obniżania rotacji pracowników.

Nagradzaj i doceniaj zaangażowanych

By zatrzymać w firmie pracowników — i to tych najbardziej efektywnych — warto regularnie ich nagradzać. Jak to robić sensownie? Wprowadź system premii i nagród — nie muszą być wygórowane. Ważne, by ustalić konkretne zasady przydzielania ich. Np. troje pracowników, którzy w danym miesiącu ma najlepsze wyniki w zespole, otrzymują wyróżnienia. Jeśli ktoś zdobędzie dwa wyróżnienia na kwartał — to otrzymuje premię kwartalną. Dodatkowo osobom z najlepszymi wynikami w skali roku przyznawana jest premia roczna w wysokości dodatkowego 1,5 pensji. Możesz też wyznaczyć premię za specjalne osiągnięcia na rzecz całego zespołu, np. usprawnienie czegoś. System nagród mobilizuje zespół do rywalizacji i dodatkowo pokazuje, że firma dostrzega oraz docenia najbardziej zaangażowanych. To w naturalny sposób zwiększa motywację i lojalność wobec pracodawcy.

Organizuj szkolenia

Bardzo skutecznym sposobem na zatrzymanie pracowników jest wprowadzenie budżetu szkoleniowego lub wykupienie wybranych kursów podnoszących kompetencje osób zatrudnionych. Możliwość odbywania specjalistycznych szkoleń to duża wartość dla pracownika, który doskonali swoje umiejętności i ma poczucie, że zawodowo się rozwija. Ludzie niechętnie opuszczają miejsca, w których widzą możliwości stałego rozwoju. Finansowanie szkoleń to narzędzie, które pozwala pracodawcy wspierać osoby najbardziej ambitne i nastawione na podnoszenie kompetencji — a przecież właśnie tacy pracownicy są najcenniejsi dla organizacji. Co więcej, szkoląc pracowników, firma zyskuje załogę o wysokich kwalifikacjach. To obopólna korzyść.

Dbaj o przyjazne środowisko pracy

Na to, jak pracownik postrzega swoje miejsce pracy, składa się wiele aspektów. Jednym z nich jest sprzęt i wyposażenie. Codzienna praca na awaryjnym i przestarzałym ekwipunku może być bardzo męcząca i na dłuższą metę nie do zniesienia. Również istotne jest to, by dodatkowe wyposażenie, takie jak odzież robocza i środki ochronne były stale dostępne. W pracy produkcyjnej są to kwestie niemniej istotne niż atmosfera w zespole. Oczywiście ta kwestia również jest ważna i składa się na postrzeganie całej firmy, dlatego warto zatroszczyć się o dobrą atmosferę w zespole, podejmując działania integrujące zespół.

Postaw na benefit żywieniowy

Posiłki dla pracowników z dofinansowaniem są coraz częściej wdrażanym benefitem przez firmy produkcyjne. Dlaczego tak się dzieje? Wiele fabryk i tak musi wydawać swoim pracownikom posiłki profilaktyczne, a z czasem decyduje się na wprowadzenie benefitu żywieniowego dla całej firmy. Benefit żywieniowy to ogromna wygoda i oszczędność dla pracownika — gdy ten przyzwyczai się do smacznych i pełnowartościowych posiłków w atrakcyjnej cenie, będzie mniej chętnie rozważać możliwość zmiany pracy. Posiłki dostępne w miejscu zatrudnienia  niosą liczne korzyści — odchodzi konieczność szykowania w czasie wolnym drugiego śniadania, ceny dań są konkurencyjne, znacznie łatwiej zadbać o zdrową i pełnowartościową dietę. Co więcej, wspólne obiady integrują zespół i pomagają budować lepsze relacje między pracownikami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze korzyści mogą płynąć z wdrożenia benefitu lunchowegoskontaktuj się z nami, z przyjemnością podzielimy się naszym doświadczeniem w tym zakresie.

Stwórz konkretne ścieżki rozwoju

Kolejnym sposobem na zmniejszenie rotacji pracowniczej może być rozpisanie konkretnych ścieżek rozwoju dla poszczególnych stanowisk. Ścieżki rozwoju pomagają pracownikom mieć klarowny tego, jak mogą rozwijać się w firmie. Jest to też dla nich jasny sygnał, że pracodawca myśli o zatrudnionych u siebie osobach jako o potencjale, a nie jak o trybiku w maszynie. Przejrzysta wizja awansu i pięcia się w górę nie tylko motywuje załogę do bardziej intensywnej pracy, ale także pomaga lojalizować pracowników. Po co rozstawać się z pracodawcą, który oferuje konkretne możliwości rozwoju zawodowego?

Sposobów na zmniejszanie rotacji pracowniczej w sektorze produkcyjnym jest całkiem sporo. Część z nich dotyczy działań ukierunkowanych na stworzenie odpowiednich możliwości rozwoju zawodowego, niektóre bazują na docenianiu i zdrowej rywalizacji. Bardzo istotne są również metody oparte na dbaniu o dobre samopoczucie i odpowiednio zorganizowaną pracę, takie jak codzienna troska o wyposażenie miejsc pracy oraz benefit żywieniowy. Ich wdrożenie wymaga podjęcia pewnego wysiłku, jednak z pewnością warto to robić, by dążyć do bycia naprawdę atrakcyjnym pracodawcą, który stale może liczyć na zgraną i doświadczoną załogę.