Jeszcze większa ulga na posiłki dla pracowników!

Dobra wiadomość dla wszystkich firm, które organizują (lub chcą zacząć organizować) posiłki z dofinansowaniem dla swoich pracowników. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, które ogłoszono 22.08.2023 r., od września ulga ZUS na posiłki finansowane przez pracodawcę będzie wynosić aż 450 złotych miesięcznie na osobę.

To decyzja korzystna zarówno dla firm, jak i ich pracowników, biorąc pod uwagę inflację i stale rosnące ceny żywności, a także fakt, że coraz więcej zakładów produkcyjnych decyduje się na wprowadzenie benefitu żywieniowego.

Kto może skorzystać z ulgi? Przypominamy przepisy

W świetle prawa koszt posiłków finansowych przez pracodawcę nie stanowi podstawy oskładkowania, jeśli miesięczna kwota dofinansowania dla pracownika nie przekroczy 450 zł. Branża, w jakiej działa pracodawca, czy ilość zatrudnianych osób nie mają znaczenia — każda firma może zacząć finansować posiłki pracownicze i skorzystać z ulgi. Warto pamiętać również o kilku innych rzeczach:

  • Posiłki pracownicze są objęte ulgą ZUS, ale ekwiwalent pieniężny już nie. Pracodawca nie może zatem wypłacić swoim pracownikom pieniędzy, za które mieliby sami kupić sobie posiłki, jeżeli chce uniknąć oskładkowania.
  • Ulgą objęte są również posiłki regeneracyjne (profilaktyczne).
  • Forma dofinansowania powinna być tak zorganizowana, by było możliwe precyzyjne wskazanie, że jest ona przeznaczona na posiłki (z tego względu ulga nie obejmuje ekwiwalentu pieniężnego — pracodawca nie kontroli nad tym, jak pracownik rozdysponuje otrzymane pieniądze).

Formy organizacji posiłków a ulga ZUS — najnowsze zmiany

Obecnie ustawodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom firm i dopuszczają zachowanie ulgi ZUS dla kolejnych form organizacji żywienia. Najnowsze rozporządzenie także oficjalnie rozszerza zakres ulgi na kupony, bony żywieniowe i karty lunchowe. Istotne jest jednak, by bony bądź karty umożliwiały opłacenie tylko posiłków lub przetworzonych produktów spożywczych. To kolejna dobra wiadomość dla pracodawców, którzy będą mogli bez przeszkód wybrać najdogodniejszą formę organizacji posiłków dla swoich pracowników. Z Lunchspot również możesz zacząć organizować posiłki pracownicze na różne sposoby. Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy Ci dobrać odpowiednią formę benefitu żywieniowego.