Karta lunchowa — oszczędność dla pracodawcy i wsparcie budżetu pracownika

Ustawodawcy starają się nadążyć za zmianami na rynku pracy, dlatego obecnie liberalizacji ulega sporo przepisów podatkowych związanych z benefitami pracowniczymi. W minionym roku nowelizacji uległo również rozporządzenie regulujące zasady posługiwania się kartami przedpłaconymi przez pracowników. Przeczytaj nasz artykuł i bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami oraz niuansami dotyczącymi kart lunchowych.

Jak działają karty lunchowe?

Karty lunchowe to rodzaj kart przedpłaconych — czyli takich, które są doładowywane pewną określoną kwotą, by użytkownik mógł za ich pomocą dokonywać płatności. Karty lunchowe przeznaczone są do dokonywania płatności za jedzenie, a co za tym idzie — umożliwiają płacenie w sklepach spożywczych (m.in Biedronka, Żabka, Lidl, Dino, Careffour), barach i restauracjach. Pozwalają również na opłacanie posiłków zamawianych w ramach Wirtualnej Stołówki Lunchspot oraz popularnych serwisów (Pyszne.pl, Uber Eats, Wolt, Glovo). 

Gdzie można płacić kartami lunchowymi w 2024 roku?

Obecnie kartami lunchowymi można płacić bez ograniczeń nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także w placówkach handlowych. Zgodnie z nowelizacją z 1 IX 2023 karty udostępniane pracownikom mogą służyć płatnościom w spółkach handlowych i nie muszą być to tylko transakcje za produkty żywieniowe. Warunek jest jeden — odpowiednie informacje na temat korzystania z kart trzeba zawrzeć w regulaminie zakładu pracy. W takiej sytuacji miesięczne kwoty na kartach do 450 zł na jednego pracownika podlegają zwolnieniu z oskładkowania i obejmuje je tzw. ulga na posiłki. Z dokładaną analizą prawną możesz zapoznać się tutaj.

Zalety kart lunchowych

Dla pracownika

Karty lunchowe to przede wszystkim elastyczność i swoboda korzystania. Dokonywanie płatności kartami jest szybkie i wygodne, a pracownik może wykorzystywać taką kartę również poza miejscem pracy. Jest to szczególnie istotne dla osób, które często jeżdżą w delegacje, pracują w terenie lub zdalnie — oni z oczywistych względów nie zawsze mogą skorzystać z kantyny na terenie firmy czy też posiłków dowożonych do miejsca pracy. Karty lunchowe rozwiązują ten problem.

Środki zgromadzone na kacie nie przepadają, można również płacić z nimi w sklepach, dzięki czemu pracownicy chętnie je wykorzystują. Możliwość płacenia kartami także za codzienne zakupy jest szczególnie wartościowa w okresie inflacji i stale rosnących cen, ponieważ taki benefit ma realny wpływ na budżet domowy.

Dla pracodawcy

Karty lunchowe są benefitem jedzeniowym niezwykle łatwym we wdrożeniu. Pracodawca musi jedynie pamiętać o ich regularnym doładowywaniu ustaloną kwotą dofinansowania. Nie zajmuje się logistyką ani całą organizacją posiłków. Ma pełną kontrolę nad budżetem przeznaczanym miesięcznie na benefit.

Karty lunchowe mogą też być dobrym sposobem na radzenie sobie z presją płacową. Są one objęte ulgą ZUS, dzięki czemu pracodawca ma możliwość oszczędzenia do aż 450 zł miesięcznie na pracownika. Za pomocą karty pracownik może opłacić dowolne wydatki w placówkach handlowych, dlatego jej otrzymanie jest dla niego finansowo równoznaczne z przyznaniem podwyżki. Co więcej — paradoksalnie karta może nawet dłużej działać na motywację i zaangażowanie pracownika niż jednorazowy wzrost wynagrodzenia. Jak to możliwe?

Człowiek szybko przyzwyczaja się do wzrostu stopy życiowej i przestaje realnie zauważać ponoszone wydatki (lub może też zrównoważyć je inflacja bądź kolejne skoki cenowe). Karta natomiast jest benefitem „namacalnym” i płacąc nią, pracownik przypomina sobie o bonusie, jaki co miesiąc otrzymuje od firmy.

Podsumujmy — pracodawca, wprowadzając karty lunchowe, nie tylko silniej wpływa na lojalizację pracowniczą, ale także oszczędza. W kolejnym akapicie przedstawiamy konkretne kwoty i obliczenia.

Karty lunchowe a podwyżka — przykładowe porównanie dla organizacji zatrudniającej 500 pracowników

Wariant I podwyżka wynagrodzenia – 450 zł brutto:

  • Koszt dla Pracodawcy: 537 zł
  • Podwyżka pracownika: 450 zł brutto, czyli  306 zł na rękę.
  • Zarówno pracodawca, jaki i pracownik, musi odprowadzić składki ZUS

Wariant II Karta Lunchowa Lunchspot z doładowaniem w kwocie 450 zł miesięcznie

  • Pracodawca ani pracownik nie płacą kosztów ZUS
  • Koszt dla Pracodawcy: 450 zł
  • Pracownik otrzymuje „na rękę” 396 zł
  • (537zł – 450 zł) x 12 mies. = 87zł x 12 mies. = 1044 zł
  • 1044 zł x 500 os =  522 000 zł!

Przyznając podwyżkę w formie karty lunchowej, pracodawca oszczędza na składkach ZUS aż 1044 zł rocznie na jednego pracownika, co przy zatrudnieniu 500 pracowników daje oszczędność rzędu aż 522 000 zł rocznie!

Z kartą lunchową Lunchspot, korzyści są obustronne — pracownicy cieszą się większym budżetem „na rękę” i swobodą wyboru miejsc gastronomicznych. Jeśli też chcesz zapewnić swoim pracownikom elastyczną formę benefitu lunchowego, ułatwić im ogarnianie codziennych wydatków i jednocześnie skorzystać z atrakcyjnych ulg dla pracodawców — porozmawiaj z nami o kartach lunchowych dla Twojej firmy.