Najlepsi pracownicy w firmie

Mijają kolejne miesiące, a Ty nadal borykasz się z problemami z brakiem odpowiednich, doświadczonych i zaangażowanych kadr? Wydaje Ci się, że wykorzystałeś już wszystkie możliwe sposoby, ale do Twojej firmy nadal spływają wyłącznie słabe kandydatury? Obecna sytuacja na rynku pracy nie pozostawia złudzeń. Jeżeli zależy Ci na naprawdę wartościowych specjalistach – nie masz wyboru. Musisz dbać o nich zarówno w trakcie, jak i długo po zakończeniu procesu rekrutacji.


Jak to zrobić? Odpowiedź czeka na Ciebie w dalszej części tego tekstu. Dowiedz się, jak krok po kroku znaleźć, a następnie utrzymać przy sobie najlepszych kandydatów, którzy dołożą swoją cegiełkę do sukcesu Twojej firmy.


Pozyskiwanie pracowników – jak przyciągać do swojej firmy najlepszych?


Każda przygoda nowego pracownika zaczyna się od jednego – aplikacji na wybrane stanowisko. To po niej następują kolejne etapy rozmów telefonicznych, spotkań na żywo, case studies lub assessment centers, a nawet prezentacji lub negocjacji. W związku z tym dopilnuj, aby proces rekrutacyjny był nie tylko przyjazny, ale przede wszystkim pozwalał Ci na znalezienie absolutnie najlepszych. 


W tym miejscu zadbaj o takie aspekty, jak:

 

  • Ogłoszenie o pracę – spisz kluczowe informacje dotyczące danego stanowiska pracy. Szczegółowo określ obowiązki przyszłego pracownika, a także jasno wskaż, na co może liczyć w Twojej firmie. Nie bój się wspominać o wynagrodzeniu – w ten sposób unikniesz wielu sytuacji, w których dobrze zapowiadający się kandydat odmówi właśnie ze względu na niskie lub niezadowalające go zarobki.
  • Sposoby dotarcia do potencjalnych kandydatów – gdy ogłoszenie będzie już gotowe – dopilnuj, aby zostało opublikowane w wartościowych miejscach. Weź pod uwagę największe serwisy ogłoszeniowe, jak i specjalistyczne portale (funkcjonujące w danej niszy). Chcesz zwiększyć swoje zasięgi? Nie zapomnij skorzystać z potęgi social mediów (w tym Facebooka i LinkedIna) oraz poprosić o pomoc swoich znajomych czy partnerów biznesowych.
  • Poszczególne etapy rekrutacji – cały proces zaplanuj tak, aby był transparenty i przyjazny dla kandydata. Pamiętaj o udzielaniu informacji zwrotnej, a przede wszystkim o tym, aby pozwolił Ci na dokładne poznanie wszystkich zgłoszonych i przyjętych kandydatur. Nie ma jednej recepty na to, z ilu części lub etapów powinien się składać. Przebieg rekrutacji musi być dopasowany do Twojej firmy, jak i charakteru konkretnego stanowiska.


Udało Ci się zatrudnić idealnego kandydata i myślisz, że to już koniec? Nic z tych rzeczy! Przed Tobą kolejne wyzwania.


Zatrzymywanie pracowników – jak sprawić, aby zostali jak najdłużej?

Gdy zadanie związane ze znalezieniem osoby, która odpowiada Twoim, oczekiwaniom dobiegnie końca — pora dopilnować, aby chciała pracować dla Twojej firmy na 100% i przez jak najdłuższy czas.


W tym obszarze zwróć uwagę na takie czynniki, jak:

 

  • Adekwatne wynagrodzenie – to udowodnione, że nic nie motywuje pracowników bardziej niż pieniądze. O ile pierwotny kształt wynagrodzenia został ustalony na etapie rekrutacji i negocjacji warunków zatrudnienia, o tyle w każdej chwili możesz “dorzucić” do niego dodatkowe premie, dodatki oraz inne benefity. Jednym z bardzo atrakcyjnych rozwiązań może okazać się firmowy catering
  • Szanse na rozwój – pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Innym istotnym czynnikiem jest poszerzanie kompetencji, wiedzy oraz umiejętności. Zapewnij swoim pracownikom odpowiednie warunki do samorealizacji, a jesteśmy przekonani, że odwdzięczą Ci się nie tylko lojalnością, ale również jeszcze większym zaangażowaniem w wykonywanie swoich obowiązków.
  • Odpowiednie środowisko pracy – nawet największa “kasa” i ogromne możliwości rozwoju zdadzą się na nic, jeśli klimat w Twojej firmy jest daleki od idealnego. Dąż do tego, aby Twoi pracownicy darzyli się szacunkiem, umieli ze sobą współpracować i po prostu się lubili. Bowiem, nie ma nic gorszego niż zespół, który jest do siebie wrogo nastawiony. Pomogą Ci zarówno wspólne firmowe posiłki, regularne wyjazdy i szkolenia, jak i nieco luźniejsze wypady na miasto. 


W tym miejscu warto wspomnieć o motywacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej – koniecznie sprawdź nasz ostatni artykuł pt.: Jak motywować pracowników do pracy? 3 sposoby, które sprawdzą się w Twojej firmie. 


Potrzebujesz porad na temat motywowania i rozwoju pracowników? 


A może szukasz także innych aspektów związanych z funkcjonowaniem Twojej firmy? Znajdziesz je na naszym blogu, na którym publikujemy wartościowe artykuły. Pamiętaj, aby zaglądać do nas regularnie!


A jeśli poszukujesz sprawdzonego cateringu, który zapewni Twoim pracownikom zdrowe, syte i bardzo smaczne posiłki – wypełnij krótki formularz znajdujący się na naszej stronie. W odpowiedzi udostępnimy Ci menu, które zostanie dopasowane do potrzeb i wymagań Twojej firmy.