Grudzień to czas wigilii pracowniczych i opłatkowych spotkań w firmowym gronie. Tego rodzaju przyjęcia zazwyczaj budzą nie tylko sporo kontrowersji, ale i oczekiwań. Jak zorganizować wigilię, która spełni oczekiwania większości pracowników i nie wzbudzi w nikim negatywnych odczuć? Przeczytaj nasze praktyczne porady na ten temat.
Dopasuj formę wigilii do specyfiki firmy
Pamiętaj, że nie organizujesz wigilii dla przypadkowej grupy osób, ale dla organizacji, której członków po części znasz. Pomyśl o nich — kim są, co lubią? W przypadku małej firmy, gdzie większość osób zna się osobiście, możemy pozwolić sobie na organizację kameralnego, niemal prywatnego spotkania towarzyskiego, a wcześniej wspólnie ustalić najbardziej dogodną dla wszystkich opcję (warto korzystać z opcji ankiet dostępnych choćby w komunikatorach i pakietach biurowych). Gdy firma jest duża, a pracownicy pochodzą z różnych krajów, czy nawet kręgów kulturowych, lepiej odpuśćmy sobie organizację imprezy obfitującej w lokalne potrawy i zwyczaje — nie dla wszystkich muszą być one zrozumiałe, a dla niektórych mogą być wręcz krępujące. Lepiej postawić na neutralne przyjęcie z uniwersalnymi podarkami od firmy typu kawa lub słodycze.
Przygotuj plan dnia i spis istotnych informacji
Jeśli wigilia firmowa będzie trwała cały dzień, warto spisać i wcześniej udostępnić pracownikom harmonogram imprezy. Sporządzenie konkretnego planu nie tylko pomoże nam lepiej przewidzieć cały przebieg dnia i ewentualne problemy organizacyjne, ale także pozwoli uniknąć chaosu wśród wszystkich zgromadzonych. Pracownicy chcą wiedzieć z wyprzedzeniem, czy w dniu wigilii będzie czas przeznaczony na pracę, ile zajmie formalna i nieformalna część imprezy, jakie aktywności są zaplanowane na ten dzień itp. Jeśli na spotkaniu należy zachować odpowiedni dress code, np. elegancki ubiór, to też umieść taką informację w agendzie, by wszyscy mogli się odpowiednio przygotować. I jeszcze jedno — rozpisując kolejne punkty planu przyjęcia, zarezerwuj pewien zapas czasu na ewentualne opóźnienia (popularną praktyką jest ustalenie kilku przerw kawowych, z których potem można ewentualnie zrezygnować lub skrócić je).
Zaplanuj ciekawe aktywności na neutralnym gruncie
Jeśli wigilia będzie trwała cały dzień, warto przygotować kilka zabaw i atrakcji. Pomysłów jest wiele — ogranicza nas najczęściej tylko budżet. Możemy zorganizować turniej z tematów świątecznych, zaprosić gwiazdę stand-upu na występ, zabawić się w wypiekanie pierników. Niektóre firmy decydują się na aktywności na świeżym powietrzu, np. wspólne ognisko lub kulig. Gdy mamy w swojej załodze sporo rozrywkowych osób, warto rozważyć organizację karaoke lub wspólnego śpiewania kolęd. Z pewnych przyczyn ta zabawa ma największą szansę udać się późnym wieczorem ;). Pamiętajmy też o zaplanowaniu przemówienia podsumowującego rok, które wygłosi ktoś z zarządu, oraz oficjalnym złożeniu życzeń wszystkim osobom w firmie. Wigilia firmowa to dobry moment na krótkie omówienie mijającego roku i zajawienie planów na następny. Oficjalne życzenia uczynią atmosferę spotkania bardziej podniosłą i przypomną o jego świątecznym charakterze.
Zadbaj o smaczne posiłki
Ważny aspektem świąt Bożego Narodzenia jest jedzenie. Chcemy zauważyć, że dania serwowane podczas wigilii firmowej niekoniecznie muszą być tradycyjne. W przypadku międzynarodowych firm tradycje wielu krajów trudno pogodzić. Nie wszyscy też przepadają za typowo świątecznymi potrawami, a wielu z nas zje je przecież i tak na kolacji wigilijnej w domu. Warto postawić na zestaw uniwersalnych posiłków, które sprawdzają się podczas wszystkich przyjęć — zupa oraz danie główne, ciasto i owoce na deser, jako przekąski np. koreczki oraz deski serów i wędlin. W potrawach dla dużej grupy osób ważna jest różnorodność. Niech dostępnych będzie kilka wariantów do wyboru, np. ryba oraz kotlety, rozmaite dodatki (ziemniaki, frytki, kluski, ryż), a także kilka surówek. Firmy mają różnorakie preferencje w tym zakresie — jedne organizują wigilię w hotelach bądź restauracjach, inne zamawiają catering. Zaufaj Lunchspot — w końcu o posiłkach dla pracowników wiemy niemal wszystko! Możemy śmiało powiedzieć, że zjedliśmy na tym zęby ;).
Mamy nadzieję, że porady zawarte w tym artykule przydadzą się Wam, jeśli nie w tym, to chociaż w przyszłym roku. Najważniejsze przy organizacji wigilii firmowej jest dopasowanie formy spotkania do specyfiki firmy. Inaczej lubią bawić się pracownicy dużej korporacji, inaczej ekipy ze start-upów. Przygotowania do organizacji wigilii należy zacząć odpowiednio wcześniej, nie tylko po to, by mieć czas na ułożenie planu gry, ale także po to, by najlepsze hotele i atrakcje nie zostały wcześniej zarezerwowane przez inne firmy. Kierujmy się zasadą uniwersalności i nie forsujmy na siłę tradycyjnych zwyczajów, gdyż nie wszystkim muszą one odpowiadać. Oczekiwania wobec wigilii firmowej są nieco inne niż wyobrażenia o wigilii spędzanej w rodzinnym gronie.
Tym tekstem chcielibyśmy życzyć naszym Czytelnikom, Klientom i Partnerom Biznesowym wesołych i przede wszystkim smacznych świąt Bożego Narodzenia. Niech Wasze stoły będą zawsze pełne pyszności i niech staną się miejscem wspólnego spędzania czasu z bliskim oraz przyjaciółmi.
Załoga Lunchspot