Posiłki dla pracowników w firmach logistycznych i centrach dystrybucji

Logistyka to bardzo ważna branża  — to przecież dzięki niej zaopatrzenie dociera do fabryk, a gotowe towary do hurtowni, sklepów, a na koniec do klientów. Sektor logistyczny odpowiada za ponad 9% polskiego PKB. W centrach logistycznych na co dzień pracują miliardy osób. Okazuje się, że wielu pracodawców tego sektora decyduje się na zapewnianie posiłków z dofinansowaniem swoim zespołom. Jak wyglądają posiłki pracownicze w tej branży? Co jest wyjątkowego w organizacji posiłków dla firm z obszaru logistyki?

Specyfika funkcjonowania centrów logistycznych a posiłki dla pracowników

Centra dystrybucji oraz przedsiębiorstwa o profilu logistycznym rządzą się swoimi prawami. Wszystkie procesy muszą być ściśle skoordynowane — od łańcuchów dostaw, przez inwentaryzację towaru, aż po jego rozmieszczenie w magazynach. Wymaga to nie tylko zatrudnienia ogromnej ilości pracowników, ale również pracy w zasadzie przez całą dobę.

Duża powierzchnia

Centra dystrybucyjne z oczywistych względów muszą wykorzystywać wiele przestrzeni. Największe z nich potrafią zajmować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset hektarów. Powoduje to trudności w wygospodarowaniu miejsca na kantynę pracowniczą, które będzie odpowiednie dla wszystkich. Zawsze znajdzie się grupa pracowników, która będzie miała do niej daleko ze swojego miejsca pracy. Równie problematyczne może być ustalenie dogodnego dla każdego zatrudnionego punktu odbioru zamawianych dań. Teoretycznie pracodawca może uznać, że to problem pracownika, jednak im większą drogę mają do pokonania pracownicy do stołówki, tym większe prawdopodobieństwo spóźnień podczas powrotu z przerwy obiadowej. Lunchspot dostarcza swoim klientom posiłki w różne miejsca na terenie firmy, dzięki czemu każda osoba może odebrać swoje zamówienie blisko od miejsca pracy.

Praca przez większą część doby i w weekendy

Centrum logistyczne bądź dystrybucyjne najczęściej pracuje niemal bez przerwy. Dostawy towaru mogą przecież odbywać się o każdej porze dnia i nocy, a część sprzętu musi zostać rozłożona lub przygotowana do załadunku przed konkretną godziną. Załoga pracuje w trybie zmianowym, co oznacza, że jedna godzina dostaw posiłków to za mało. Dlatego w Lunchspot umożliwiamy ustalenie kilku dostaw na różne godziny. W ten sposób nawet osoby pracujące w nocy i na weekendy mogą cieszyć się ciepłym posiłkiem w czasie przerwy.

Najpopularniejsze potrawy wśród pracowników firm logistycznych

Sprawdziliśmy, jakie posiłki zamawiają najchętniej użytkownicy Lunchspot pracujący w sektorze logistycznym. Królują przede wszystkim pełnowartościowe i wieloskładnikowe dania główne — najczęściej z dodatkami, np:

  • kotlet pożarski zapiekany serem, kasza bulgur, ogórek
  • kotlet schabowy, ziemniaczki, buraczki tarte
  • pierś z kurczaka na chrupko, ziemniaki, surówka warzywna
  • sznycel z kurczaka w ziołach, ziemniaki, lodowa z fetą,
  • tortilla z kurczakiem grillowanym, dip czosnkowy
  • pyzy z mięsem okraszane cebulą i boczkiem, surówka.

Chętnie wybierane są również dania włoskiespaghetti bolognese oraz gnocchi z kurkami w sosie śmietanowym z rozmarynem. Z potraw wegetariańskich popularnością cieszą się naleśniki, zarówno te w wersji na słodko, jak i na wytrawnie, z cukinią, mozarellą i dipem pomidorowym.

To zestawienie pozwala wyciągnąć następujący wniosek — z pewnością praca w sektorze logistycznym wymaga dużych nakładów energii, dlatego pracownicy tej branży chętnie wybierają dania pożywne i sycące.

Dlaczego coraz więcej firm logistycznych karmi pracowników?

Do Lunchspot dołącza coraz więcej firm. Już dziś posiłki dla swoich pracowników organizują z nami firmy takie, jak Inpost, Rohlig, Suus oraz Fiege. Dlaczego firmy tak chętnie wprowadzają u siebie benefit lunchowy? Z kilku powodów.

Wprowadzenie benefitu jedzeniowego pozwala kreować atrakcyjny wizerunek pracodawcy i wzmocnić lojalność pracowniczą. Co więcej, pracownicy, którzy mają możliwość dbania o zdrową, zbilansowaną dietę, rzadziej chorują, mają więcej energii i pracują bardziej wydajnie. Wspólne posiłki pomagają też budować lepsze relacje w zespołach i pełnią funkcje integracyjne. Dbanie o ogólny dobrostan pracownika staje się coraz bardziej powszechnym trendem wśród pracodawców, którzy widzą, że przynosi  to długofalowe korzyści w wielu aspektach funkcjonowania firmy. Jeśli zainteresował Cię ten temat, skontaktuj się z nami, chętnie opowiemy Ci więcej o tym, jaką wartość może nieść organizacja posiłków dla pracowników w Twojej firmie.