Idealny posiłek regeneracyjny, czyli jaki? 6 cech dobrego posiłku profilaktycznego

Powoli zbliża się jesień, a wraz z nią sezon posiłków regeneracyjnych. Na ten temat pisaliśmy już wielokrotnie, ale uważamy, że jest on naprawdę istotny. Odpowiednie jedzenie w czasie pracy może naprawdę podnieść wydajność, a także przyczynić się do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Nasze rozważania w dużej mierze opieramy na znanym wszystkim Rozporządzeniu RM w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Jaki powinien zatem być idealny posiłek regeneracyjny?

Pożywny

Posiłek profilaktyczny musi odpowiednio pokrywać zapotrzebowanie energetyczne osoby pracującej w trudnych warunkach. Innymi słowy — konieczne, by takie danie dostarczyło nam ściśle określoną liczbę kalorii. Według paragrafu 2.1 posiłek regeneracyjny to taki, który posiada wartość kaloryczną ok. 1000 kcal. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dostarczył więcej kalorii pracownikom.

Odpowiednio skomponowany

Ten punkt w dużej mierze łączy się poprzednim. Na pożywność dania składa się przecież nie tylko kaloryczność, ale także zbilansowane proporcje składników odżywczych. Ten sam paragraf rozporządzenia informuje nas, że posiłki profilaktyczne powinny zawierać mniej więcej:

  • 50-55% węglowodanów,
  • 30-35% tłuszczów,
  • 15% białka.

Jeśli chcemy, by taki posiłek jak najlepiej wpisywał się w zasady zdrowego żywienia, powinien obowiązkowo zawierać sporą porcję świeżych warzyw. Może to być surówka jako towarzystwo do tradycyjnego dania obiadowego lub sałatka z dodatkiem owoców zjedzona jako deser.

Dostosowany do warunków wykonywanej pracy

“Trudne warunki pracy” są stosunkowo szerokim pojęciem i Rada Ministrów obliguje pracodawców do zapewniania pracownikom posiłków, zarówno podczas pracy w bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach. Najlepiej będzie, jeśli posiłki regeneracyjne dopasujemy do warunków pracy. Zimą i jesienią sprawdzą się dania gorące i bogate w tłuszcze, o stosunkowo dużym indeksie sytości, np. tradycyjne obiady domowe lub ciepłe potrawy jednogarnkowe — gulasz czy bigos. Dobrym pomysłem będą też zupy z wkładką, ze względu na ich właściwości rozgrzewające i dużą zawartość warzyw. Latem lepszym wyborem okażą się dania, które można spożywać na zimno, kanapki, chłodnik z jajkiem, czy też sałatki zawierające nie tylko warzywa, ale także pieczone mięso, ryby bądź ryż lub różne rodzaje kasz. Jeśli ktoś uzna te porady za banalne, niech przypomni sobie, jak czuje się ktoś, kto po wysiłku fizycznym podejmowanym w upale zje obfitą porcję gorącego jedzenia.

Spożywany w odpowiednim miejscu

Posiłek regeneracyjny ma dodawać energii do wykonywania obowiązków, dlatego najlepiej, by był spożywany w niedalekiej odległości od miejsca, w którym realizowana jest praca. Oczywiście bardzo ekstremalne czy nietypowe warunki mogą utrudnić realizację tego punktu. Z tego względu wiele zakładów pracy dba o to, by zapewnić pracownikom specjalną przestrzeń jadalną, w której mogą spokojnie zjeść i umyć ręce oraz naczynia. Pomyślał o tym również ustawodawca, umieszczając w paragrafie 7. informację o konieczności zabezpieczenia odpowiednich “warunków higienicznosanitarnych” do spożywania profilaktycznych posiłków i napojów.

Dostarczony na czas

By posiłek profilaktyczny spełnił swoją rolę, czas jego spożycia musi być skorelowany z czasem wykonywanej pracy. Rada Ministrów w paragrafie 6. zaleca, by posiłek regeneracyjny został wydany w tym samym dniu, w którym wykonywane są obowiązki. Zaleca również wydawanie jedzenia w trakcie regulaminowej przerwy, najlepiej po 3–4 godzinach pracy. Ma to sens — po takim czasie wykonywania obowiązków w obciążających warunkach wydatek energetyczny pracowników może być już całkiem spory. Ze względu na to, jeśli posiłki regeneracyjne dla pracowników zamawiamy z dostawą, warto ustalić odpowiednią porę dowozu i wybierać dostawców, którzy dostarczają jedzenie punktualnie.

Smaczny

Choć wydaje nam się, że nie jest to najistotniejszy czynnik, to jednak dobry posiłek profilaktyczny powinien być też smaczny. Potrawy, które nam smakują, wyraźnie poprawiają nastrój, powodując wydzielanie dopaminy, a także pomagają obniżyć stres. Warto zadbać o to, by posiłki profilaktyczne smakowały pracownikom. Wówczas lepiej spełnią swoją rolę i skuteczniej pokrzepią oraz zwiększą motywację do pracy. Z tego powodu przy wyborze dostawcy posiłków regeneracyjnych nie powinniśmy kierować się jedynie ceną, ale także jakością oraz smakiem oferowanych dań.

Jeśli dla swoich pracowników szukasz posiłków profilaktycznych, które mają wszystkie wyżej wymienione cechy, a przy tym są przystępne cenowo (tak, to możliwe!), daj nam znać. Przekonasz się, że organizacja posiłków regeneracyjnych może być bezproblemowa i wcale nie musi być czasochłonna.